نشست تخصصی راهکارهای پیشرفت صنایع دریایی استان گلستان برگزار شد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

نشست هم اندیشی در خصوص "راهکارهای پیشرفت صنایع دریایی استان" را با حضور محمد سعید سیف دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسئولین و مدیران و نخبگان گلستانی، روز سه شنبه مورخ 19 دی ماه 96 در محل سالن رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان، ضمن معرفی بنیاد نخبگان استان گلستان، به معرفی بنیاد ملی نخبگان و تشریح اهداف و رسالت‌های آن و همچنین وظایف و مأموریت‌های بنیادهای استانی پرداخت و گزارشی از اقدامات انجام شده توسط این بنیاد در خصوص توسعه صنایع دریایی ارائه نمود.

ایشان در ادامه گفت: استان گلستان به عنوان یک استان ساحلی همکاری های خوبی را با ستاد توسعه فناوری و صنایع دریایی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری داشته است. استان گلستان در هر سه دوره جشنواره دریا مسیر پیشرفت حضوری فعال داشت و در تمامی دوره ها افتخارات خوبی برای استان کسب شد.

خزاعیان با بیان اینکه کارگروه های تخصصی نقش اتاق فکر جهت بررسی راهکارهای بهره گیری از ظرفیت های منطقه ای و ملی و همچنین ایجاد حلقه واسط میان استان و ستاد معاونت توسعه فناوری استانی در بنیاد های استانی تشکیل می شوند، از تشکیل کارگروه تخصصی توسعه صنایع دریایی در بنیاد نخبگان استان گلستان خبر داد.

محمد سعید سیف، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به اهمیت دریا و فعالیت های دریایی کشور خاطر نشان کرد: عدم وجود اهداف راهبردی کمی و مشخص برای توسعه صنایع دریایی، عدم ارائه برنامه های اجرایی، بخشی نگری و عدم جامعیت برنامه ها، عدم توجه به زنجیره و بازارهای مرتبط، عدم استفاده همه جانبه از خبرگان و تشکل ها از مهمترین کمبود ها و مشکلات شناسایی شده عنوان نمود و تصریح کرد: مشکلات اقتصادی - مالی، عدم تکمیل زیرساخت‎ها و جذب تقاضا و مدیریت و بهره‎ وری نیروی انسانی و زنجیره تامین از چالش‎های پیش روی توسعه صنایع دریایی کشور می باشد.

ایشان در ادامه سخنان خود تصریح نمود: ستاد به دنبال تهیه اطلس دریایی در تمامی استان‌های ساحلی کشور می باشد تا پتانسیل های هر استان ها در بخش های مختلف مشخص شود و مسئولین ظرفیت‌های را بهتر بشناسند و در نهایت تصمیم‌گیری‌های بهتری اتخاذ نمایند.

سیف با بیان اینکه استان گلستان ظرفیت بسیار بالایی در بخش دریا دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حمل و نقل کالا از طریق کشتی در این منطقه کمتر صورت می گیرد، بهترین ظرفیت گلستان در حوزه دریا در بخش‌های توریسم و شیلات می باشد و ما نیز همکاری خود را در جهت اجرای طرح‌های جدیدی که به اشتغال و توسعه استان کمک کند، اعلام می‌کنیم.

حسین پیش قدم، رئیس، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان، اظهار کرد: صنعت دریا برای استان تعریف شده نیست، می بایست سهم گلستان از دریا مشخص شود و آمایشی از وضعیت دریا و اقتصاد دریا محور داشته باشیم .

در ادامه این نشست، مصطفی عقیلی نژاد، مدیر کل امور ماهیان خاویاری استان گلستان، با اشاره به نقش استان گلستان در تکثیر مصنوعی و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری، اجرای طرح ملی حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر با محوریت ماهیان خاویاری را مورد تاکید قرار داد.

رحمان فرمانی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گلستان، با تاکید بر ظرفیت های گردشگری استان گلستان طرح گردشگری آرمان طبیعت، آسمانه دریای خزر و ساماندهی جزیره آشوراده را از جمله مهمترین طرح های گردشگری استان نام برد.

رضامروتی معاون عمرانی استانداری گلستان، با بیان اینکه استان گلستان ظرفیت بالایی در صنایع دریایی دارد، بر لزوم اهتمام همه جانبه استان در راستای توسعه صنایع دریایی استان تاکید ورزید.

رسول قربانی، مدیر گروه دانشکده شیلات دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: استان گلستان با برخورداری از امکانات و استعدادهای متنوع  در زمینه آبزی پروری با استفاده از آب شور می تواند نقش بسزایی در حل این چالش و ایجاد امنیت غذایی ایفا نماید.