نشست تبیین ترویج و اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

نشست نخبگانی تحت عنوان تبیین ترویج و اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان همزمان با سالروز تصویب سند راهبردی کشور در امور نخبگان، روز سه شنبه مورخ ۱۱ مهر ۱۳۹۶ راس ساعت 14، در محل بنیاد نخبگان برگزار گردید. در ابتدای این نشست آقای دکتر ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان به ارائه گزارش عملکرد و برنامه‌های آتی این بنیاد پرداخت و پیشرفت های قابل توجه اخیر این بنیاد را مرهون توجه به اصول حاکم بر این سند دانست. رئیس بنیاد استان گلستان با تاکید بر سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اثرگذاری نخبگان در تحولات کشور، اذعان نمود: برای رسیدن به اهداف عالی در امور نخبگان می‌بایست همه اقدامات در راستای اهداف سند راهبردی باشند و تخطی از این سند موجب ایجاد انحراف در مسیر نخبگی می‌گردد.

 

در ادامه آقای دکتر داود طالبی، رئیس کمسیون زمینه‌سازی اثرگذاری«ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان»، ضمن تسلیت ایام سوگواری محرم به تبیین ضرورت تشکیل بنیاد ملی نخبگان پرداخت و اذعان نمود براساس سند چشم انداز كشور درافق 1404، هدف از تأسيس بنياد را برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري براي شناسايي، هدايت، حمايت مادي و معنوي نخبگان، جذب، حفظ و به‌كارگيري و پشتيباني از آنان در راستاي ارتقاء توليد علم، فناوري و توسعه علمي و متوازن كشور و احراز جايگاه برتر علمي، فناوري و اقتصادي در منطقه دانست.

دکتر طالبی در ادامه سخنان خود تدوین «سند راهبردی کشور در امور نخبگان»را در جهت ايجاد محيطي پويا براي فعال‌سازي و اثرگذاري مناسب اجتماع نخبگاني در تحولات كشور با هدف تحقق آرمان‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و رسيدن به چشم‌انداز كشور در افق 1404 خورشيدي توصیف نمود و اذعان نمود: اين سند سعي دارد تا مبتني بر اصول و ارزش‌هاي اسلامي و با شناسايي صحيح مسائل، شرايط و امکانات کشور، دامنة شمول نخبگي را گسترش داده، راهبردها و اقدام‌هاي کلان را براي فراهم‌شدن زمينه‌هاي «نخبه‌شناسي» ، «نخبه‌پروري»، «نخبه‌گزيني» و «نخبه‌گماري» در جهت نيل به اهداف فوق تبيين كند.

ایشان با تاکید بر این که اين سند در چارچوب اصول و ارزش‌هاي اسلامی به منظور تحقق آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به چشم انداز کشور در افق 1404 خورشیدی تدوين شده و هماهنگ با سياست‌هاي کلي نظام و ساير اسناد بالادستي است به تشریح ماهیت و ساختار سند پرداخت. ایشان خاطر نشان کرد تحقق اهداف و چشم انداز جمهوري اسلامي ايران نيازمند وجود ساختارها، فرايندها و نظام هايي است تا در آن پيش قراولان پيشرفت و كمال بتوانند شكل دهنده، جهت دهنده و سازندة جامعه و برآورندة نيازهای كشور باشند؛ در اين مسير نخبگان جامعه نقشي برجسته ای برعهده دارند. نخبگان در فضايي زندگي مي‌کنند كه مهم‌ترين ويژگي‌هاي آن ژرف‌نگري، خلق، گشودن باب‌هاي جديد و رفتن راه‌هاي نو است. اين امر تعهدات و مسؤوليت‌هاي متقابلي را بين جامعه و نخبگان،که خود متعلق به اين جامعه هستند، پديد مي‌آورد.

 

ایشان در ادامه این نشست به معرفي بخش‌هاي مختلف «ستاد اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان«، بعنوان مرجع سیاست‌گذاری، نظارت و ارزيابي تحقق اقدامات سند، اعضای شورای ستاد، وظایف، فرآیند اجرایی‌سازی سند و اقدامات اجرايي در هر بخش پرداخت. ایشان تاکید نمود: تمامی دستگاه‌های اجرائی بر اساس بند (ث) ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه موظفند به‌منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران و حمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهره‌گیری از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یک‌سال، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه کرده و از سال دوم اجرای قانون برنامه به مرحله اجراء درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. دکتر طالبی اثرگذاری نخبگان را هدف نهایی دانست که در صورت محقق نشدن سایر اقدامات نیز بی نتیجه باقی خواهد ماند و تشکیل خانه نخبگان را حلقه مفقوده در زنجیره‌ی تاثیرگذاری نخبگان در جامعه دانست و تشکیل آن را بر اساس این سند امری مهم و الزام آور دانست.

همچنین در پایان قسمت پایانی سخنان خود ضمن تشریح اقدام های ملّی پیشنهادی برای فعالیت استان‌ها بر محورهای نقش آفرینی بنیادهای استانی در تحقق اهداف سند متناسب با ظرفیت ها تاکید نمود و بنیاد های استانی را یکی از ارکان اجرایی سازی صحیح و کامل سند معرفی نمودند. دکتر طالبی، مشورت دادن در تهیه سیاست‌های اجرایی اقدام‌های ملّی به کمیسیون‌های مربوطه؛ در نظر گرفتن  اصول حاکم بر سند و سیاست‌های اجرایی مصوب، در برنامه‌های اجرایی سطح استان؛ ترویج و گفتمان‌سازی ماهیت و ساختار سند در سطح استان با تاکید ویژه بر مفاهیم کلیدی؛ گزارش‌دهی به کمیسیون‌های مربوطه از فعالیت‌های صورت گرفته در راستای اقدام‌های ملّی و تدوین طرح‌های اجرایی کردن اقدام‌های ملّی به صورت پایلوت در سطح استان با همکاری کمیسیون‌های مربوطه  و با در نظر گرفتن ملاحظات مورد نظر بنیاد از قبیل حداقل کردن تصدی‌گری را مهمترین محورهای نقش آفرینی بنیادهای استانی در تحقق اهداف سند معرفی نمود.

در ادامه این نشست حاضرین این اجتماع نخبگی در فضای صمیمی به پرسش و پاسخ پیرامون این سند و چگونگی اجرا و دستیابی به اهداف این سند پرداختند.

گفتنی است سند راهبردی در امور نخبگان مشتمل بر 5 راهبرد كلان، 12راهبرد ملي و 70 اقدام ملي است.