دومین جلسه کارگروه توسعه کارآفرینی دانش‌بنیان در بنیاد نخبگان استان گلستان برگزار گردید.

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

به همت بنیاد نخبگان استان گلستان دومین جلسه کارگروه توسعه کارآفرینی دانش‌بنیان با حضور نمایندگان اعضای این کارگروه و نمایندگان شرکت‌های بخش خصوصی در روز سه شنبه، چهارم مهر ماه سال جاری، با هدف ارزیابی ظرفیت‌های کارآفرینی سازمان های دولتی و خصوصی در بنیاد نخبگان استان گلستان برگزار گردید.

ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان؛ در آغاز این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان بر استفاده از پتانسیل اساتید جوان دانشگاهی در کنار اساتید باتجربه در ایده پردازی و حل معظلات پیش روی کارافرینی بالاخص در حوزه دانش‌بنیان تاکید نمود و برگزاری نشست اجتماعات نخبگانی با محوریت کارآفرینی در دانش‌بنیان را زمینه ساز تعمیق شناخت مسائل موجود و همچنین معرفی بهتر ظرفیت‌های موجود در بخش های دولتی و خصوصی دانست.

در ادامه این جلسه محمد دودانگی، مدیر آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گلستان، به تشریح شیوه نامه برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی پرداخت و بر ضرورت توسعه کارآفرینی در حوزه مشاغل خرد تاکید نمود.

در ادامه این جلسه، حسن شعبانیان، کارشناس سازمان برنامه و بودجه استان، به معرفی سامانه توسعه روستایی گلستان (سترگ) پرداخته و  پتانسیل های این سامانه را تشریح نمودند. به گفته ایشان این سامانه نیازهای برنامه‌ریزی بر اساس آمایش سرزمین را تا حد زیادی مرتفع نموده و امکان برنامه‌ریزی های جامع را برای استان میسر می سازد.

مهدی کاظمی، رئیس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان، در ارتباط با ارزیابی ظرفیت‌های کارآفرینی استان، اذعان نمود مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اقدامات موثری در راستای جمع آوری این اطلاعات نموده است که قابل احصا و معرفی می باشد.

در ادامه نمایندگان بخش خصوصی به ارائه دیدگاه ها و ظرفیت‌های موجود در شرکت‌های خود پرداخته و در جهت اجرایی شدن اهداف این کارگروه اعلام آمادگی نمودند.

در پایان جلسه، مقرر شد کمیته جهت برگزاری نشست اجتماعات نخبگانی در حوزه کارآفرینی دانش‌بنیان تشکیل شود. همچنین مقرر شد ظرفیت‌های کارآفرینی از مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان احصا و معرفی گردد. برنامه‌ریزی جهت ایجاد مرکز شتابدهی در حوزه کارآفرینی در بنیاد نخبگان در تعامل با کارگروه، برگزاری کارگاه جهت معرفی و اطلاع‌رسانی ظرفیت‌های کارآفرینی و  برگزاری رویداد کارآفرینی دانش‌بنیان در تعامل با بخش خصوصی با محوریت مشاغل خرد از سایر مصوبات این جلسه بود.

گفتنی است ایجاد یک دبیرخانه و کمیته متمرکز جهت ساماندهی امور کارآفرینی و جلوگیری از جزیره‌ای عمل کردن، استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های فناور جهت تسریع کارآفرینی دانش‌بنیان و تسهیل دسترسی کارآفرینان عمومی به سامانه سترگ نیز از مهم‌ترین پیشنهادات این جلسه بود.