اردوی جهادی کارآفرینی در حوزه گیاهان دارویی در روستای قلی تپه برگزار گردید

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف


به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان گلستان، اردوی جهادی کارآفرینی در حوزه گیاهان دارویی به همت بنیاد نخبگان استان و با همکاری سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه نینوا گلستان و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در روز سه شنبه مورخ 21 شهریور ماه 1396 در محل روستای قلی تپه برگزار گردید.

روستای قلی تپه واقع از توابع شهرستان گالیکش استان گلستان، محل رویش طبیعی بیش از 40 نوع گیاه دارویی شناخته شده می باشد. با توجه به ظرفیت این منطقه در حوزه گیاهان دارویی های و همچنین کمبود آب در استان، کشت گیاهان دارویی می تواند علاوه بر استفاده از پتانسیل های بومی در جهت ایجاد اشتغال، نقش پر رنگی در مدیریت آب استان داشته باشد.در این اردوی یک روزه، اعضای هیئت علمی دانشگاه، اعضای کارگروه های تخصصی، صاحبنظران و فعالان اقتصادی به همراه جمعی از مستعدین برتر حضور داشتند و از نزدیک با مشکلات منطقه بالاخص مشکلات موجود در حوزه گیاهان دارویی آشنا شدند و به طور تخصصی شرایط روستا را مورد پایش قرار دادند.

اعضای هیئت علمی همراه، به معرفی و تشریح گونه های صنعتی و همچنین شرایط کاشت، داشت و برداشت این گیاهان، در قالب کارگاه آموزشی پرداختند و توصیه‌های علمی و عملی برای بهبود بهره وری ارائه نمودند. استفاده از بذرهای شناسنامه دار که منجر به تولید گیاهانی با مقادیر استاندارد و مشخصی از ترکیبات موثره می شوند، مورد تاکید قرار گرفت.

در ادامه در نشستی صمیمی بین اهالی روستا و تیم اعزامی، مشکلات جاری روستا در این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نبود وجود صنف و پایانه های فروش و همچنین واحدهای بسته بندی و فرآوری تولیدات گیاهان دارویی، بعنوان مهم‌ترین مشکلات در حوزه گیاهان دارویی در این منطقه ارزیابی شدند.


در ادامه جهت اشاعه فرهنگ کتابخوانی، پس از بازدید از کتابخانه روستا، بسته های آموزشی که توسط خیرین بنیاد نخبگان استان تهیه شده بود به کتابخانه این روستا اهدا گردید. در پایان این اردو از گلخانه ها و کارگاه های خانگی فرآوری اولیه برخی از گیاهان دارویی بازدید شد و راه کارهای عملیاتی برای افزایش کیفیت و کارایی توسط توسط تیم اعزامی به صاحبان این مشاغل خانگی ارائه گردید.

گفتنی است یکی از مهم ترین توصیه های تیم اعزامی و همچنین خواسته های اهالی روستا برگزاری کارگاه آموزشی اسانس و عصاره گیری بود که برگزاری این کارگاه در دستور کار اردوی جهادی بعدی بنیاد نخبگان استان گلستان قرار گرفت.